Haber

AB liderleri Bosna-Hersek’e aday statüsü verilmesini onayladı

Avrupa Birliği’ne (AB) üye devletlerin liderleri, Bosna-Hersek’e AB üyeliğine aday ülke statüsü verilmesi kararını onayladı.

Brüksel’de düzenlenen zirve toplantısında açıklamalarda bulunan AB başkanları, AB ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu bakanlarının önceki gün Bosna-Hersek’e adaylık statüsü verilmesi yönünde aldıkları tavsiyeyi değerlendirdi.

Avrupa Konseyi’nden bir yetkili gazetecilere verdiği demeçte, cumhurbaşkanlarının Bosna-Hersek’in adaylık statüsünü onayladığını söyledi.

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu tarihi bir karardır. Bosna-Hersek’in geleceği AB’dedir.” sözünü kullandı.

AB Konseyi 23 Haziran’da Bosna-Hersek’e aday statüsü vermeye hazır olduğunu açıkladı ve bu nedenle Komite’yi 14 temel önceliğin uygulanmasına ilişkin bir rapor sunmaya davet etti.

Oliver Varhelyi de 12 Ekim’de “potansiyel aday” ülke konumundaki Bosna-Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesi için teklif sunulduğunu duyurdu.

Adaylık statüsü, bir ülkenin uzun vadeli AB katılım sürecinin ilk adımıdır. Bir ülke aday statüsü kazandıktan sonra, şartları yerine getirmesi esas alınarak katılım müzakereleri sonraki aşamalarda başlar. Ortaklık müzakerelerinin başlaması yıllar alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu