Haber

Çin’de 10.000’den Fazla Bambu Yazıt ve Mühür Baskısı Bulundu

KUNMING, 3 Şubat (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde Han Hanedanlığından (MÖ 202-MS 220) kalma 10.000’den fazla bambu yazıt ve 837 mühür baskısı bulundu ve bunların yaklaşık 1300’ü yazılı karakter içeriyordu.

Batı Han Hanedanlığı’nın (MÖ 202 – MS 25) merkezi hükümetinin o dönemde Yunnan bölgesine hakim olduğunu gösteren bu yeni keşif, birleşik çok etnikli bir Çin’in oluşumu ve gelişimi için değerli fiziksel kanıtlar sağlıyor.

Eserler, antik Yunnan bölgesinin ana yerleşim yeri olan eyalet başkenti Kunming’in Jinning semtindeki Hebosuo kalıntı alanında gün ışığına çıkarıldı. 2021’den beri Hebosuo’da kül çukurları, ev kalıntıları, mezarlar, kuyular ve yol kalıntıları dahil 600’den fazla tarihi yer bulundu.

Yunnan Eyaleti Kültürel Eserler ve Arkeoloji Enstitüsü, bölgede ortaya çıkarılan mühür baskılarının birçoğunun resmi mühür olduğunu, antik Yunnan bölgesinin hüküm sürdüğü 24 bölgeden 20’sinin Çince karakterlerle isimlendirildiğini vurguladı.

Tarihi belgelere göre Han Hanedanı M.Ö. Yunnan bölgesini 109 gibi erken bir tarihte yönetti ve antik Yunnan krallığı o zamandan beri çok etnikli Çin’in bir parçası haline geldi.

Arkeologlar şu anda Hebosuo harabe alanına yakın olduğuna inanılan Yunnan’ın eski başkentini bulmak için çalışıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu