Ekonomi

Evini dönüştürmek isteyen İstanbulluların dikkatine: Başvuru için son dört gün.

Dönüşüm maliyetinin yarısını devletin karşılayacağı kampanya kapsamında, İstanbul’da 200 bin yerinde dönüşüm ve 100 bini rezerv alan olmak üzere 300 bin konutu kapsayan dönüşüm yapılacak. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği projeye 228 bin 664 başvuru yapıldı. Başvuru yapılan bağımsız bölüm sayısı ise 911 bin 366’ya ulaştı.

BAHÇELİEVLER BİRİNCİ OLDU

Kampanyaya en çok başvuru Bahçelievler’den yapıldı. Bahçelievler’i Bağcılar, Güngören, Üsküdar ve Fatih izledi. Başvurular e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Buna göre e-Devlet’e giriş yaparak arama bölümüne girebilirsiniz. ‘Kentsel Dönüşüm Uygulaması’ yazılacak. Açılan sekmede başvurmak için ‘Yeni uygulamatıklanarak gelen aşamalar takip edilecek ve süreç kayıt altına alınacaktır.

Posta’da yer alan habere göre; Uygulamanın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri yapıları inceleyerek keşif raporu hazırlıyor.

ULAŞIM VE KİRA YARDIMI

Keşif aşamasının ardından gönüllülük aslı ile imzalanacak olan bina için protokol hazırlanacak ve proje aşamasına geçilecek. Daha sonra lisanslama süreci başlayacaktır. Binanın boşaltılmasıyla TOKİ tarafından başlanacak inşaat süreci en geç 2 yıl içinde tamamlanacak, bu süreçte 10 bin 500 TL taşınma ve aylık 5 bin 250 TL kira yardımı yapılacak.

Yarısını devlet karşılayınca vatandaşa 2+1 konutlar 1 milyon 500 bin liraya, 750 bin liraya, 3+1 evler ise 1 milyon 800 bin liraya 900 bin liraya mal oluyor.

ÖDEMELER NE KADAR?

Bu ödemeler, TOKİ ödeme planı (6 aylık TÜFE veya memur maaşı artışından hangisi daha düşükse) veya banka kredisi (yüzde 0,79 oranı) seçilerek 10 yılda yapılacaktır. TOKİ ödeme planı seçildiğinde yüzde 10 peşinat yapıldıktan sonra kalan bedel 3+1 konutlarda 120 ay için 5 bin 625 lira, 120 ay için 6 bin 750 lira taksitle ödenecek. 2+1 konutlar. Tüm ödemeler üretim müzayedesinden sonra başlayacaktır.

KAYNAK: POSTA

yenicaga-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu