Haber

Hamas, Gazze’deki İsrail tutsaklarının görüntülerini paylaştı

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Gazze Şeridi’nde yıllarca tutsak tuttuğu İsrailli Avera Mengistu’nun doğal ifadesini yayınladı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları’nın paylaştığı videoda, rehin tutulan Etiyopya asıllı İsrailli Mengistu, İsrail makamlarına seslendi ve şunları söyledi:

“Ben tutsak Avera Mengistu’yum. Bunca yıl süren zorluk ve acılardan sonra ben ve arkadaşlarım burada ne kadar esaret altında kalacağız? İsrail devleti ve halkı nerede?”

Mengistu, videoda adı geçen “arkadaşlarının” isimlerini açıklamadı.

Görüntü kaydıyla birlikte yayınlanan yazılı açıklamada, İsrail’de Genelkurmay Başkanlığı görevine son veren Aviv Kohavi’nin “başarıları konusunda halka ve hükümete yalan söylediği ve İsrail ordusuyla birlikte başarısızlığa uğradığı” belirtildi.

Açıklamada, Kohavi’nin yerine atanan yeni Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin bu “başarısızlığı” devam ettireceği kaydedildi.

Hamas, görüntünün ne zaman çekildiği hakkında bilgi paylaşmadı.

İsraillilerin Kassam Tugayları tarafından esir alındığını açıkladı

Kassam Tugayları, İsrail’in 2014’te Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 2’si asker 4 İsrailli’nin esir alındığını duyurdu.

İsrail tarafı ise askerleri Oron Saul ve Hadar Goldin’in savaşta öldüğünü ancak cesetlerinin alıkonulduğunu, vatandaşlarının biri Etiyopya asıllı (Avera Mengistu) obur biri olduğunu iddia etti. Arap (Hisham es-Seyyid), Gazze’deydi.

İsrail Savunma Bakanlığı, daha sonra Gazze savaşında ölü ilan edilen Goldin ve Saul isimli askerlerin statüsünü “kayıp ve tutsak” olarak değiştirmişti.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunda 7 Haziran 2021’de yayınlanan bir programda, Gazze’de Kassam Tugayları’nın elinde tutulduğu belirtilen ve kimliği açıklanmayan İsrail askerinin ses kaydı sızdırıldı. dahil.

Kassam Tugayları, Gazze’de tuttukları İsraillilerden Hişam es-Seyyid’in görüntüsünü 28 Haziran 2022’de yayınladı.

Gazze’deki Hamas yetkilisi Yahya Sinwar, Aralık 2022’de “İsrail esir takas anlaşmasını ertelerse, İsrail askerlerinin Kassam Tugaylarının elindeki dosyasını sonsuza kadar kapatacağı” tehdidinde bulundu.

2011’de mahkum takası anlaşması

Hamas ile İsrail arasında 11 Ekim 2011’de imzalanan esir değişimi anlaşmasının bir parçası olarak, bir İsrail askeri (Gilad Şalit) karşılığında hapishanelerdeki 1.027 Filistinli tutuklu serbest bırakıldı.

Ancak İsrail, özgürlüğüne kavuşan Filistinlilerin bir kısmını yeniden tutukladı ve onlara önceki cezaları verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu