Haber

Macron’dan tepki toplayan eylem! Ülkede yeni bir tartışma başlattı

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir ragbi kulübünün soyunma odasında 17 saniyede bir şişe bira içerken çekilen görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmasının ardından yeni bir tartışma alevlendi. Sorumsuzca hareket etmekle suçlanan Macron’un hamlesi “toksik erkeklik”eleştiri aldı.

Fransa’da emeklilik reformunu aylardır protesto eden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu kez ragbi ligi şampiyonu Toulouse’un oyuncularıyla soyunma odasında bir şişe bira tutarken görüldüğü için tepki gösterdi.

The Guardian’ın haberine göre Macron, Paris yakınlarındaki Stade de France’ta Toulouse ve La Rochelle’in ortasında oynanan Fransa Top 14 ragbi şampiyonası finalini izledikten sonra soyunma odasına inerek şampiyon Toulouse kutlamalarına katıldı.

Oyuncuların içtikleri biradan bir şişe verdiği Macron, tezahüratların ortasında ayağa kalkıp şişeyi tek seferde içti.

Birayı tek seferde bitirmesi istenen Macron, teknik direktör ve oyuncuların alkışları arasında şişeyi bitiriyor, ardından boş şişeyi gururla tezgâha çarpıyor.

“SİYASİ LİDERLİKTE ZEHİRLİ ADAM”

Görüntülerin sosyal medyada yayınlanması üzerine Yeşiller Partisi Milletvekili Sandrine Rousseau “Tek bir imajda siyasi liderlikte zehirli erkeklik”Tweet attı.

Macron’un iktidardaki Rönesans Partisi Milletvekili Jean-Rene Cazeneuve, “23 futbolcunun sevincini paylaşan, geleneklerine sahip çıkan bir başkan. Hepsi bu”cevabı verdi.

Sosyalist Parti’nin parlamentodaki sözcüsü Arthur Delaporte. “Bir cumhurbaşkanı bunu yapmamalı”ekledi: “Aşırı içmeye, aşırı içmeye karşı 50 yıllık halk sağlığı politikası… Açıkçası, bu mesaj her şeyi alt üst etti.”

MACRON’DAN BİRANIN ZARARLARINA İLİŞKİN MESAJ

Günlük Liberation gazetesi, Macron’un 2018’de yerel gazetelere verdiği röportajda gençler için bira içmenin şaraptan daha tehlikeli olduğunu söylediğini hatırlattı.

Macron o zaman “Gençlerin güçlü alkol veya birayla yüksek hızda sarhoş olması bir halk sağlığı sorunudur”dedi.

“ROL MODEL OLMA SORUMLULUĞUNA SAHİPTİR”

Fransız Bağımlılıklar Derneği’nden Bernard Basset, “Cumhurbaşkanının sağlıklı davranış örneği oluşturmada rol model olma sorumluluğu var” uyardı. basset, “Bu durumda, sporu, partileri ve alkol tüketimini, herkesin biraz fazla içtiği erkeksi akran baskısı bağlamıyla ilişkilendiriyor.”yorumunu yaptı.

bolvadinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu