Haber

Türkiye’deki seçimlerde Barzani kimi destekliyor?

Türkiye ile yoğun ticari ilişkileri bulunan KBY Lideri Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Erdoğan’ı destekliyor.

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri, bölgesel ekonomik ilişkiler ve Türk ordusunun Kuzey Irak ve Suriye’deki varlığı nedeniyle bu bölgelerde yakından takip ediliyor.

Petrolünü Türkiye topraklarından geçen borularla sınırdan ihraç eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (İKRG) ile Türkiye’nin ortasındaki ticaret hacmi milyarlarca doları buluyor. Bölgedeki çatışmalara rağmen ortak ticaret hacmi 2022’de 12 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile KBY Lideri Neçirvan Barzani arasında stratejik bir çıkar var. 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun ardından Barzani, Erdoğan’ı arayarak sonucu tebrik etti ve ikinci turda başarılar diledi.

Barzani’nin mesajında “KAFA”“Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nu ikinci turda yenecek” diye hitap ettiği Erdoğan’ı arayarak. “güven ve iyimserlik”ifade edildi.

Iraklı Siyaset Bilimcisi Muhammed Ezedin “İki ülkenin ortak ekonomik çıkarları var”konuşuyorum, “Kürdistan yönetimi Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler kurmaya çalışmıştır çünkü Türkiye onun dünyaya açılan kapısıdır. Bu yakınlığın temeli ekonomiktir.”diyor.

orhaneli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu