Haber

Türkiye’ye İadesi Kabul Edildi: Tosun’un ‘Kara Kutusu’ Geliyor

Çiftlik Bank davasının Uruguay’daki sağ kolu Osman Naim Kaya’nın Türkiye’ye iadesi kabul edildi. ‘Tosuncu’nun kara kutusu’ olarak bilinen Kaya, “kara para aklama, vergi kaçırma, suç örgütüne üye olma ve dolandırıcılık” suçlarından aranıyordu.

Halk arasında “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçarken yardım ettiği söylenen Osman Naim Kaya, kısa süre sonra Türkiye’ye getiriliyor.

CNN Türk’te yer alan habere göre, yakında özel bir ekip Kaya’yı almak için Uruguay’a gidecek.

Çiftlik Bank skandalının ortaya çıkmasından sonra adı ilk kez duyulan Osman Naim Kaya, kaynakçıdır.

Kaya, ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın’dan çok önce Uruguay’a gitti. Mehmet Aydın bu ülkeye kaçtıktan sonra iki kişinin yolları kesişmiştir. Mehmet Aydın’ın imanını kazanan Kaya, daha sonra onun sağ kolu olmuş ve değerli işlerin takipçisi olmaya başlamıştır. Aydın’ın kullandığı Ferrari dahil Uruguay’daki malvarlığı kendisine kayıtlıydı ve özel jetlerle seyahat ediyordu.

Türkiye’de soruşturma ve tutuklamalar başlayınca Osman Naim Kaya hakkında da Kırmızı Bülten çıktı.

Uruguaylı yetkililer de harekete geçti. Kaya, Mart 2018’de Uruguay’da tutuklandı. Kara para aklama hatasından yargılandı. Kaya, mahkemeyle anlaşarak mal varlığının bir kısmını Uruguay eyaletine iade etti ve 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Türkiye’ye iade edilmedi.

Daha sonra Türk basınına yaptığı açıklamalarda Kaya, tezleri yalanladı; Aralık 2017’den sonra Tosuncuk ile görüşmediğini belirtti.

Ancak Kaya, Tosuncuk’un Çiftlik Bank ile elde ettiği serveti Uruguay’da işletmek, yani kara para aklamaya yardım etmekten 22 Mart 2018’de 4 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

“Hayatımda hiç Bitcoin makineleri görmedim. Tosuncuk’un adını hatırlamadığı Uruguaylı kimdir? Üç milyon dolar veriyorsun, adını yazmıyorsun. Mantıklı mısın? “Şirketin arazisine el konuldu” diyor. Papibark’ın toprağı yok. Tutuklandığında kara paradan elde edildiği için İnterpol dükkanımı yağmaladı. Diyelim ki bana para verdi. Ne verdi? Banka hesabım yok mu? Çiftlik Bank’ta tek mağdur olan benim. Yirmi yıldır birikimlerimi mahvettim. Uruguay’a gazbeton getirdim. Bunlar yüzünden hayatım alt üst oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu