Haber

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Borrell: AB’nin kapısı Gürcistan’a açık

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin kapısının Gürcistan’a açık olduğunu belirtti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere akşam saatlerinde Gürcistan’a gelen Borrell, Tiflis Uluslararası Havalimanı’nda Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili tarafından karşılandı.

Daha sonra AB’nin Tiflis ofisine gelen Borrell, Gürcistan’da ilk kez resmi temaslarda bulunduğunu ve yarın değerli görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Gürcistan’ın AB’ye entegrasyon sürecinin devam ettiğini hatırlatan Borrell, birkaç hafta sonra Gürcistan’a “aday ülke” statüsü verilmesi konusunda gerekli değerlendirmelerin yapılacağını kaydetti.

Gürcistan’ın AB ile entegrasyon sürecine destek verdiklerini vurgulayan Borell, şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği’nin kapısı Gürcistan’a açık ve Avrupa Birliği, Gürcistan’ı AB üyeliği yolunda desteklemeye kararlı. Kapılarımız açık ve bu yolda size destek olmak istiyoruz.”

Borrell, Gürcistan’a “aday ülke” statüsü verilebilmesi için Tiflis hükümetinin AB’nin kendilerine ilettiği 12 unsurun kriterlerini karşılaması gerektiğini ve bu konuda değerli çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Borell, “Bu şehrin (Tiflis) sokaklarında çok sayıda Avrupa bayrağı görüyorum ve Gürcistan nüfusunun yüzde 80’inin AB üyeliğini desteklediğini biliyorum.” dedi. söz konusu.

Gürcistan’a değerli maddi destek sağlamaya devam ettiklerini belirten Borrell, Gürcü liderlerle yapacakları görüşmelerde Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın bölgeye olumsuz etkisini de ele alacaklarını belirtti.

Borrell ayrıca Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, Gürcistan Parlamentosu Lideri Şalva Papuashvili ve Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili ile de görüşecek, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya tarafından desteklenen Güney Osetya’nın işgal sınırında incelemelerde bulunacak.

haber-beydag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu