Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 85,04 dolardır.

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 85,04 dolardan işlem görüyor.

Paskalya tatili nedeniyle Cuma günü petrol piyasalarında bir süreç yaşanmazken, Brent petrolün varil fiyatı Perşembe gününü 85,12 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 09:23’e göre yüzde 0,09 düşüşle 85,04 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 80,66 dolardan alıcı buldu.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de talep görünümüne ilişkin belirsizlikler fiyatların kısmi gerilemesinde etkili olmuştur.

ABD’de enflasyonla mücadele kapsamında atılan şahin adımların devam edeceğine dair beklentiler, ülkedeki petrol talebinin olumsuz etkileneceği endişesine yol açarak fiyatları aşağı yönlü baskılıyor.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması da diğer para birimlerini kullanan alıcılar için petrolü daha değerli kılarak alımların azalmasına neden oluyor ve fiyatların gerilemesini destekliyor.

Ancak küresel piyasalarda artan panik nedeniyle fiyatlardaki düşüş sınırlı kaldı.

Ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan 9 OPEC+ küme üyesi ülkenin günlük yaklaşık 1,6 milyon varil ek üretim kesintisi kararı, arzın daralmasına ilişkin endişeleri güçlendirdi. pazarlarda.

OPEC+ kümesi, Mayıs ayı prestijiyle piyasayı istikrara kavuşturmak amacıyla 5 Ekim 2022’de aldığı üretimde “yıl sonuna kadar günde 2 milyon varil kısma” kararına ek olarak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, , yıl sonuna kadar istekli kesintilerle günde yaklaşık 1,6 milyon varil üretim yapılacak. .

Teknik olarak Brent petrolde 85,45-86 dolar aralığının direnç, 84,90-84,35 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

haber-merkezefendi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu