Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Aynı Çerçeveye Gelen Tarım Kredisinde Zeytinyağı Fiyatlarında Önlenemeyen Yükseliş!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019 yılında ziyaret ederek alışveriş yaptığı Tarım Kredi Kooperatifi Piyasalarında uygun fiyatlara değindi. Daha sonra enflasyonla mücadelede Tarım Kredi Kooperatifi piyasaları harekete geçerek fiyatlarını sabitledi. Ancak fiyatların artması kaçınılmazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında Tarım Kredi Kooperatiflerinin marketlerinde alışveriş yaptı. Alışveriş sonrası fiyatların uygun olduğunu belirten Erdoğan, markette personelle fotoğraf çektirirken, karede 5 litre zeytinyağının fiyatı da yer aldı.

2019 yılında 5 litre zeytinyağı 99 liraydı.

Gıda fiyatlarındaki artış daha sonra tırmanışa dönüşürken, TÜİK’in açıkladığı bilgilere göre dünyada özellikle son bir yılda düşüş gösteren gıda fiyatlarındaki artış Türkiye’de yüzde 72,01 oldu.

2023 yılı başında zeytinyağı fiyatının 480 TL’ye yükseldiğini görürken bu yıl özellikle zeytinyağında olduğunu bildiğimiz fiyat artışları durmadı.

Yaz sezonunda litre fiyatının 165 TL’ye (5 litre 825 TL) çıktığını da görüyoruz.

2024 Ocak ayına geldiğimizde ise fiyatın 1430 TL’ye çıktığını görüyoruz.

TÜİK’e göre, 2019 Aralık-2023 Aralık bilgilerinde “diğer katı ve sıvı yağlar” fiyatları yüzde 395,10 oranında artarken, reel fiyatların da yüzde 1344 oranında artması dikkat çekiyor.

haber-cicekdagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu