Teknoloji

Meta geri adım atmıyor… İngiltere’de Whatsapp’ı tamamen yasaklayabilir!

İngiliz hükümeti, kullanıcıların güvenliğini daha kolay sağlamak için Meta’nın uçtan uca iletişim özelliğini zayıflatmasını istiyor. Hükümet, bu platformların kullanıcıları izleyebilmesini ve çocuk istismarı manzaralarının kaldırılmasını talep edebilmesini istiyor.

bir hükümet yetkilisi, “Güçlü uçtan uca şifrelemeyi destekliyoruz, ancak kamu güvenliği pahasına değil”dedi ve “Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı hiçbir şekilde uçtan uca şifreleme yasağı öngörmüyor. Şifrelemeyi zayıflatmayacak.”ekledi.

Tasarı yasalaşırsa WhatsApp mevcut koşullar altında İngiltere’de tamamen yasaklanabilir.

İNGİLTERE HAVA DURUMU UÇTAN UCA ŞİFRELEMEK İSTİYOR

Uçtan uca şifreleme, gönderen ve alıcı dışında hiç kimsenin sohbetteki mesajları okuyamamasını sağlar.

Uygulamanın operatörü bile orta sistem geçiş mesajlarının kodunu çözemez.

Element CEO’su Matthew Hodgson, Oxen Privacy Tech yöneticisi Alex Linton, Signal Başkanı Meredith Whittaker, Threema CEO’su Martin Blatter, Viber CEO’su Ofir Eyal, Meta’nın WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart, Wire teknik sorumlusu Alan Duric hükümete yazdıkları mektubu imzaladılar. açık bir mektupta “Şifrelemeyi zayıflatmak, mahremiyete zarar vermek ve insanların özel iletişimlerini kitlesel olarak gözetlemek ileriye doğru bir adım değil.”diyor.

Mektupta bu uyarının ardından şu ifadelere de yer veriliyor:

“Uçtan uca şifrelenmiş ürün ve hizmetlerin küresel sağlayıcıları, hükümetlere uyacak şekilde ürün ve hizmetlerinin güvenliğini baltalayamaz.

“Tasarı, bireysel mesajların rutin, genel ve ayrım gözetmeksizin izlenmesine kapı açıyor. Tasarı, Birleşik Krallık’ta ve dünya çapında mahremiyet için bir tehdit oluşturuyor. Dünya çapında benzer yasaların temelini atıyor.”

META ÖZELLİĞİ ZAYIFLIKTAN BLOKLAMAYI TERCİH EDER

Tasarı için Element CEO’su Matthew Hodgson “herkesin yatak odasına kapalı devre kameralar koymakla eşdeğer, olağanüstü mahremiyet ihlali”söz konusu.

BBC’ye konuşan Meta’nın WhatsApp Direktörü Will Cathcart, şifreli mesajlaşmanın mahremiyetini baltalamaktansa Birleşik Krallık’ta engellenmeyi tercih edeceklerini söyledi.

Threema’nın sözcüsü Julia Weiss ayrıca BBC’ye, uygulamanın güvenliğini herhangi bir şekilde zayıflatmanın söz konusu olmadığını söyledi.

Diğer şirketlerden de benzer açıklamalar geldi.

Lordlar Kamarası üyesi Clement-Jones, tasarıda yapılacak değişiklikleri desteklediğini söyledi. “Hükümetin bu konudaki niyetini bilmemiz gerekiyor”söz konusu.

KAYNAK: BBC, , HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu